• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Są środki na realizację autostradowej obwodnicy Częstochowy

Opublikowano: 05-07-2019 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Pod koniec kwietnia br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, która budowała obwodnicę Częstochowy w ciągu autostrady A1 (odcinek F). 5 lipca br. Ministerstwo Infrastruktury wydało zgodę na zwiększenie wartości kosztorysowej budowy, aby można było dokończyć prace.


Budowana obwodnica Częstochowy, autostrada A1. Fot. GDDKiA Budowana obwodnica Częstochowy, autostrada A1. Fot. GDDKiA
  • GDDKiA od umowy z Salini Polska odstąpiła w kwietniu br.
  • Prace zabezpieczające na obwodnicy Częstochowy mają zostać wykonane do końca tego roku
  • Minister infrastruktury przeznaczył na realizację inwestycji kolejnych 400 mln zł

Do chwili obecnej zrealizowane jest przez firmę Salini niecałe 60% kontraktu; prace kosztowały ponad 420 mln zł, z czego 33 mln to wypłaty bezpośrednio dla podwykonawców.

Do składania ofert zaproszono sześć firm, które brały udział w negocjacjach i jednocześnie są generalnymi wykonawcami trasy A1 w Polsce: Budimex, Berger Bau, Strabag, Pol-Aqua, Mirbud i Intercor oraz dwóch głównych podwykonawców odcinka F autostrady A1, czyli Bud-Pol i Lemar.


Podpisanie umowy z nowym wykonawcą, przy jednoczesnym braku odwołań, powinno nastąpić w sierpniu br. Jak poinformowała GDDKiA  w komunikacie, dzięki oparciu procedury wyboru wykonawcy na trybie negocjacji bez ogłoszenia, (…), rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze przed końcem sierpnia. Ma to pozwolić na realizację pilnych prac zabezpieczających już wykonanego zakresu inwestycji. Termin zakończenie prac zabezpieczających to 15 grudnia br.

Te prace, oraz inne ewentualne działania GDDKiA mają doprowadzić do tego, żeby udostępnić sam ciąg główny trasy do końca tego roku – przekazał Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Minister Infrastruktury wydał zgodę na zwiększenie wartości kosztorysowej budowy autostrady A1 od Pyrzowic do końca obwodnicy Częstochowy (odcinek „F” Rząsawa - Blachownia) o niespełna 400 mln zł.

Dzięki temu możliwe będzie kontynuowanie przez GDDKiA postępowania, mającego na celu zabezpieczenie i dokończenie budowy tego odcinka A1. Działania inwestora skupiają się obecnie na jak najszybszym udostępnieniu kierowcom ciągu głównego autostrady (do końca 2019 r.), z uwagi na jego newralgiczne położenie, między odcinkami A1, których budowa w najbliższym czasie zostanie zakończona. Jednocześnie szef resortu infrastruktury zobowiązał GDDKiA do intensyfikacji działań i podjęcia wszelkich środków prawnych w celu odzyskania należnych stronie publicznej środków, pochodzących z kar umownych za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy oraz gwarancji bankowych.


Planowane roboty będą realizowane w ramach nowego zadania pn. „Kontynuacja robót związanych z budową autostrady A1 na odcinku węzeł Rząsawa–węzeł Blachownia w zakresie robót zabezpieczających”.

A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Źródło: GDDKiA A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Źródło: GDDKiA

Odcinek F o długości 21 km to fragment autostrady A1 Tuszyn–Pyrzowice. Obwodnica powstaje na terenie woj. śląskiego, w powiatach: częstochowskim i kłobuckim na terenach gmin: Mykanów, Rędziny, Blachownia, Kłobuck i miasta Częstochowa.

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że prace na pozostałych odcinkach A1 przebiegają bez zakłóceń. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w lipcu na odcinku Blachownia–Zawodzie, a na pozostałych dwóch odcinkach czyli Zawodzie–Woźniki i Woźniki–Pyrzowice w sierpniu br.

Przeczytaj także: Archeologiczne badania ratunkowe na budowie obwodnicy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!